Telefony marki Apple są jednymi z najczęściej kupowanych telefonów. Mają wiele zalet i wielu zwolenników. Jednak jak każde urządzenie nie są wolne od wad. W tym artykule są przedstawione najczęstsze usterki iPhone 5, 5s, SE, 6 oraz 6s.

Usterki w iPhone 5s

iPhone 5s odznaczał się niewielką baterią – 1560 mAh. Co było wynikiem dwukrotnie mniejszym niż ten zaprezentowany przez konkurencje. W 2013 roku była prowadzona akcja serwisowa. Wymieniono na nowe iPhone 5 oraz 5s, które miały kłopoty z krótkim czasem pracy na baterii a także z długim ładowaniem się urządzenia.

Serwis iPhone często gości iPhone 5s jako pacjenta. Przy niskich temperaturach 5s miał tendencje do wyłączania się, jednocześnie bardzo szybko się nagrzewał. Tył obudowy w iPhone 5 został wykonany z metalu (w poprzednich latach było to aluminium oraz szkło). Dzięki temu wyeliminowano ryzyko zbicia się. Jednak obudowa łatwo się rysowała i schodził z niej lakier, przez co telefon po kilku dniach wyglądał jakby był używany przez długie lata. Zdarzało się również wyjąć porysowany telefon już z pudełka. Winny był niedopracowany proces anodyzacji metalu. Nazwano to aferą zadrapaniową (scratchgate). iPhone 5s borykał się z szeregiem błędów natury systemowej. Rozkalibrowane czujniki (akcelerometr, żyroskop oraz kompas podawały niepoprawne odczyty). Do tego dochodziły pojawiające się bad pixele czy kłopoty z mikrofonem. 

Usterki w iPhone SE

iPhone SE jest uważany za najmniej awaryjny telefon w historii firmy. Nieliczne kłopoty na jakie skarżyli się użytkownicy modelu z 2016 roku to krótka żywotność baterii. Sporadyczne były również problemy z żółtym odcieniem ekranu.

Usterki w iPhone 6

iPhone 6 pokazał się na rynku w 2014 roku. W niedługim czasie po premierze wybuchła afera związana ze zginaniem (bendgate). Urządzenie posiadało aluminiową obudowę. Wyginała się ona z taką łatwością, że można było ją wygiąć dłońmi lub nosząc w tylnej kieszeni spodni. Wymiana szybki w iPhone 6mogła okazać się niezbędna, jeśli obudowa wygięła się zbyt mocno.

Usterki w iPhone 6s

iPhone 6s posiadał obudowę zrobioną z wytrzymalszego stopu aluminium niż jego poprzednik. Jednak kłopotów przysparzały inne rzeczy. Problemy ze złączem Jack, z kamerą, z przegrzewaniem się czy z przednim aparatem to tylko część usterek tego urządzenia. 6s miał również wadliwą baterię, przez co niespodziewanie się wyłączał (niezależnie od stopnia jej naładowania). Potrzebna była wtedy wymiana baterii w iPhone. W związku z tym w 2016 telefony z tą wadą były wymieniane na nowe. Również w roku 2019 była akcja serwisowa. Tym razem związana z nie uruchamianiem się telefonu przez awarię podzespołów – brakiem zasilania.

Firma Apple montowała w 6s procesory dwóch firm. W urządzeniach znajdowały się procesory produkcji TSMC lub Samsung. Chipy Samsung niestety powodowały szybsze rozładowanie się baterii niż chipy TSMC. Afera ta została nazwana czipową (chipgate).

Poza usterkami sprzętowymi pojawiały się również błędy systemowe. Użytkownicy skarżyli się na zdeformowany dźwięk dobiegający z głośnika, błędy w działaniu 3D Touch. Ekran miewał problemy z wyświetlaniem białego a Touch ID nagrzewał się. Zostało to naprawione w kolejnych aktualizacjach systemu.

Powyższe wady nie są tak kłopotliwe jakby mogło się wydawać. Telefony te wiele lat po premierze są wciąż bardzo popularne wśród użytkowników marki. Błędy systemowe zostały poprawiane w kolejnych aktualizacjach, część problemów rozwiązywały akcje serwisowe a całą resztę naprawisz w zaufanym serwisie.