Intensywna praca intelektualna, potrafi być równie męcząca jak ciężka praca fizyczna. Spędzenie pełnych 8 godzin pracy bez przerwy, pisząc kod jest co prawda możliwe, lecz zupełnie nieefektywne. Bolące od siedzenie przy biurku plecy, zmęczone patrzeniem się na monitor oczy, czy w końcu znużenie spowodowane kreatywną pracą.

Choć robienie sobie krótkich przerw w pracy odbiera trochę minut z 8 godzin dnia pracy, to w rzeczywistości pozwala na szybsze wykonywanie powierzonych zadań. Chwila odpoczynku pomaga nam zregenerować siły, zredukować stres i powrócić do programowania z nowym zastrzykiem energii. Nic więc dziwnego, że coraz więcej nowoczesnych biur oferuje swoim pracownikom specjalne strefy relaksu. Jak powinna wyglądać strefa relaksu i co powinno się w niej znajdować?

Strefa chill-out

Najlepsze pomysły powstają w umyśle skupionym, na konkretnym celu. By zebrać myśli potrzebujemy do tego odpowiednich warunków, które nie zawsze możemy odnaleźć w miejscu pracy. Duża ilość współpracowników, dzwoniące telefony, czy niewygodna pozycja przy biurku, przeszkadzają w byciu kreatywnym, dlatego warto zainwestować w biurze w strefę wyciszenia. Strefa chill-outu ma za zadanie przede wszystkim pomóc pracownikowi zebrać myśli, więc ważne jest by mógł się w niej na chwilę odciąć od pracy. Najlepiej jeśli zostanie ona zaaranżowana nie jako kącik w open space, tylko wyznaczymy dla niej specjalne pomieszczenie. Strefa tego typu powinna zostać wyposażona w wygodne meble takie jak kanapy, pufy, czy hamaki. Ważna jest też jej aranżacja, która powinna wyciszać i pozwolić na psychiczny odpoczynek programisty, który całe dnie wpatruje się w kody.

Strefa aktywnego wypoczynku

Innym sposobem na odpoczynek podczas wykonywania obowiązków służbowych jest aktywny wypoczynek. Wielogodzinne siedzenie przy biurku często wiąże się z bólem pleców i pośladków, dlatego warto podczas pracy robić sobie przerwy na rozruszanie się. Pracodawca nie musi od razu instalować w biurze siłowni. Wystarczy, że wyposaży on przestrzeń biurową w akcesoria, które angażują do ruchu. Bardzo często na wyposażeniu biur możemy znaleźć stoły z piłkarzykami, zestawy do gry w ping ponga, czy rzutki. Chwila gry pozwoli pracownikom oderwać się od myślenia o pracy oraz rozruszać zastane mięśnie.

Przytulna kuchnia

Choć może nie do końca możemy mówić o kuchni, jako strefie relaksu, to jest jednak ona ważnym elementem w życiu każdego biura. To w niej często pracownicy spędzają przerwy, przygotowując sobie kawę, czy jedząc obiad. Często kuchnie są także, miejscem nieformalnych spotkań pracowników, podczas których dyskutują oni ze sobą na tematy związane bezpośrednio z pracą. Warto więc zadbać, by oprócz dobrego wyposażenia kuchni w sprzęt AGD, zapewnić pracownikom także komfortowe warunki przebywania w niej. Wygodne krzesła, długie stoły, przy których zmieści się kilka osób, czy zielone rośliny sprawią, że podczas przerwy obiadowej pracownicy lepiej odpoczną.

Choć stworzenie stref relaksu w biurze to dla pracodawcy dodatkowy koszt. Warto jednak pomyśleć o aranżacji takiej przestrzeni, w której pracownicy będą mogli na chwile oderwać się od zleconych im zadań. Pomoże to nie tylko zwiększyć efektywność ich pracy, ale również podniesie morale pracowników i poprawi relacje między nimi.

Źródło: TeamQest.pl – Programista PHP