Przez ostatnie dwa tygodnie miałem szansę zapoznać z domową kamerą Yi Dome Camera. I muszę przyznać, że sprzęt zrobił na mnie bardzo dobre wrażenie. W tym wpisie zapoznasz się z recenzją ten kamerki.
Wygląd
Yi Dome Camera wygląda całkiem dobrze. Nowoczesny a nawet futurystyczny wygląd. Na czarnej kamerze tego nie widać, ale biała wyglądem przypomina popiersie kosmonauty. Kamera charakteryzuje się niewielkimi wymiarami – 93 x 93 x 110 mm. Z tyłu znajdziemy przycisk resetu, gniazdo microUSB (zasilanie) oraz slot na kartę pamięci.
Producent zadbał też o wkręty razem z nakrętką dzięki którym łatwiej będzie zamocować kamerę na suficie czy ścianie.
I to tyle. Prawdziwa moc drzemie w aplikacji do zarządzania kamerą Yi Dome Camera.
Yi Home
Aby zarządzać kamerą, ustawieniami, zdjęciami a przede wszystkim konfiguracją to będzie potrzebna nam aplikacja Yi Home. Dostępna jest ona w App Store za darmo.

Pierwsze uruchomienie
Po pierwszym uruchomieniu kamery należy ją połączyć z naszą siecią WiFi. Można to zrobić za pomocą wspomnianej przed chwilą aplikacji Yi Home. Z kolei aby korzystać z tej aplikacji trzeba założyć konto Xiaomi lub zalogować za pomocą FB. Gdy zalogujemy się do appki, wybierzemy kamerę, zostaniemy poproszeni o wybranie regionu a następnie o hasło do sieci WiFi. Na koniec musimy pokazać wygenerowany kod QR kamerce i po chwili będzie wszystko skonfigurowane.
Udostępnianie kamery innym
Jeżeli chciałbyś dać możliwość podglądu otoczenia innym osobom np. w rodzinie, to jak najbardziej można. Takie osoby muszą mieć zainstalowaną aplikację Yi Home oraz mieć w niej konto. Tutaj miło się zaskoczyłem, bo można korzystać z kamery w kilka osób. Można nawet nią sterować w tym samym czasie. O ile podgląd on-line jest OK, to możliwość jednoczesnego sterowania w kilka osób nie jest najlepszym rozwiązaniem, bo przypomina to walkę o kontrolę nad kamerą.

Możliwości kamery
Podgląd i podsłuch na żywo
W każdej chwili możemy widzieć to co kamera sterując ją w pionie i poziomie. Możliwy jest obrót o prawie 360° (zasięg 345° poziomej i 115° pionowej rotacji). Możemy też podsłuchiwać co dzieje się na miejscu. I tutaj małe zaskoczenie – jakość dźwięku jest naprawdę dobra. Co więcej, za pomocą kamery można prowadzić rozmowy. W każdym momencie możemy zrobić zdjęcie i będzie ono zapisane w pamięci naszego telefonu. A skoro jesteśmy przy zdjęciach, to można też wykonać zdjęcie panoramiczne.
Śledzenie obiektu
Ta opcja wymaga karty pamięci. W tym trybie kamera nagrywa ruchomy obiekt na kartę i wysyła nam powiadomienia. Można też ustawić poziom czułości. Dobra wiadomość jest taka, że śledzenie działa dobrze za dnia i nocy. To co zauważyłem, że kamera nie widzi mniejszych, ruchomych obiektów (wyścigówka RC od Lego) w trybie nocnym.
Tryb nocny
Tutaj też miłe zaskoczenie. Jakość obrazu w trybie nocnym też bardzo dobra. Wyraźnie widać obiekty znajdujące się w odległości około 2-3 metrów.
Detekcja płaczu dziecka
Ta opcja może zainteresować rodziców małego dziecka. Kamera potrafi wykryć płacz dziecka i wysłać nam powiadomienie o tym. Jeżeli dorzucimy do tego dobry tryb nocny to mamy bardzo dobre narzędzie do monitorowania swojego dziecka które śpi np. w pokoju obok czy na piętrze (w przypadku domku).
Jest jedno „ale” …
Nie ma produktów bez wad. I tak jest w przypadku Yi Dome Camera 1080p. Wyobraźmy sobie sytuację w której jesteś po za domem i chcesz sprawdzić co się dzieje w mieszkaniu. Pech chciał, że jesteśmy z dala od lepszej infrastruktury przez co połączenie GSM z Internetem jest słabej jakości. I, niestety, nie uda nam się połączyć z kamerką, bo połączenie jest za słabe. Rozumiem wysoką jakość nagrania ale przecież można w takich przypadkach podać pogląd w nieco gorszej jakości.
Na koniec prezentuję testowe nagranie w trybie nocnym oraz śledzeniu ruchu.
Ile kosztuje Yi Dome Camera 1080p? U oficjalnego dystrybutora w Polsce – 499 zł.
Kamera spełnia swoją rolę i daje dużo możliwości (np. tryb nocny, sterowanie, słuchanie płaczu dziecka). Jeżeli ktoś chciałby mieć podgląd swojego domu czy mieszkania to na pewno nie można przejść obok tej kamery obojętnie.
Dodaj komentarz