Yi Dome Camera 1080p

Yi Dome Camera 1080p – recenzja

Przez ostatnie dwa tygodnie miałem szansę zapoznać z domową kamerą Yi Dome Camera. I muszę przyznać, że sprzęt zrobił na mnie bardzo dobre wrażenie. W tym wpisie zapoznasz się z recenzją ten kamerki.

Wygląd

Yi Dome Camera wygląda całkiem dobrze. Nowoczesny a nawet futurystyczny wygląd. Na czarnej kamerze tego nie widać, ale biała wyglądem przypomina popiersie kosmonauty. Kamera charakteryzuje się niewielkimi wymiarami – 93 x 93 x 110 mm. Z tyłu znajdziemy przycisk resetu, gniazdo microUSB (zasilanie) oraz slot na kartę pamięci.

Producent zadbał też o wkręty razem z nakrętką dzięki którym łatwiej będzie zamocować kamerę na suficie czy ścianie.

I to tyle. Prawdziwa moc drzemie w aplikacji do zarządzania kamerą Yi Dome Camera.

Yi Home

Aby zarządzać kamerą, ustawieniami, zdjęciami a przede wszystkim konfiguracją to będzie potrzebna nam aplikacja Yi Home. Dostępna jest ona w App Store za darmo.

Yi Home
Yi Home. Tak wygląda zarządzanie kamerą z poziomu aplikacji. Podgląd na żywo, przyciski na czarnym pasku oraz koło to sterowania ruchem kamery.

Pierwsze uruchomienie

Po pierwszym uruchomieniu kamery należy ją połączyć z naszą siecią WiFi. Można to zrobić za pomocą wspomnianej przed chwilą aplikacji Yi Home. Z kolei aby korzystać z tej aplikacji trzeba założyć konto Xiaomi lub zalogować za pomocą FB. Gdy zalogujemy się do appki, wybierzemy kamerę, zostaniemy poproszeni o wybranie regionu a następnie o hasło do sieci WiFi. Na koniec musimy pokazać wygenerowany kod QR kamerce i po chwili będzie wszystko skonfigurowane.

Udostępnianie kamery innym

Jeżeli chciałbyś dać możliwość podglądu otoczenia innym osobom np. w rodzinie, to jak najbardziej można. Takie osoby muszą mieć zainstalowaną aplikację Yi Home oraz mieć w niej konto. Tutaj miło się zaskoczyłem, bo można korzystać z kamery w kilka osób. Można nawet nią sterować w tym samym czasie. O ile podgląd on-line jest OK, to możliwość jednoczesnego sterowania w kilka osób nie jest najlepszym rozwiązaniem, bo przypomina to walkę o kontrolę nad kamerą.

Yi Dome Camera 1080p
Yi Dome Camera 1080p

Możliwości kamery

Podgląd i podsłuch na żywo

W każdej chwili możemy widzieć to co kamera sterując ją w pionie i poziomie. Możliwy jest obrót o prawie 360° (zasięg 345° poziomej i 115° pionowej rotacji). Możemy też podsłuchiwać co dzieje się na miejscu. I tutaj małe zaskoczenie – jakość dźwięku jest naprawdę dobra. Co więcej, za pomocą kamery można prowadzić rozmowy. W każdym momencie możemy zrobić zdjęcie i będzie ono zapisane w pamięci naszego telefonu. A skoro jesteśmy przy zdjęciach, to można też wykonać zdjęcie panoramiczne.

Śledzenie obiektu

Ta opcja wymaga karty pamięci. W tym trybie kamera nagrywa ruchomy obiekt na kartę i wysyła nam powiadomienia. Można też ustawić poziom czułości. Dobra wiadomość jest taka, że śledzenie działa dobrze za dnia i nocy. To co zauważyłem, że kamera nie widzi mniejszych, ruchomych obiektów (wyścigówka RC od Lego) w trybie nocnym.

Tryb nocny

Tutaj też miłe zaskoczenie. Jakość obrazu w trybie nocnym też bardzo dobra. Wyraźnie widać obiekty znajdujące się w odległości około 2-3 metrów.

Detekcja płaczu dziecka

Ta opcja może zainteresować rodziców małego dziecka. Kamera potrafi wykryć płacz dziecka i wysłać nam powiadomienie o tym. Jeżeli dorzucimy do tego dobry tryb nocny to mamy bardzo dobre narzędzie do monitorowania swojego dziecka które śpi np. w pokoju obok czy na piętrze (w przypadku domku).

Jest jedno „ale” …

Nie ma produktów bez wad. I tak jest w przypadku Yi Dome Camera 1080p. Wyobraźmy sobie sytuację w której jesteś po za domem i chcesz sprawdzić co się dzieje w mieszkaniu. Pech chciał, że jesteśmy z dala od lepszej infrastruktury przez co połączenie GSM z Internetem jest słabej jakości. I, niestety, nie uda nam się połączyć z kamerką, bo połączenie jest za słabe. Rozumiem wysoką jakość nagrania ale przecież można w takich przypadkach podać pogląd w nieco gorszej jakości.

Na koniec prezentuję testowe nagranie w trybie nocnym oraz śledzeniu ruchu.

Ile kosztuje Yi Dome Camera 1080p? U oficjalnego dystrybutora w Polsce – 499 zł.

Kamera spełnia swoją rolę i daje dużo możliwości (np. tryb nocny, sterowanie, słuchanie płaczu dziecka). Jeżeli ktoś chciałby mieć podgląd swojego domu czy mieszkania to na pewno nie można przejść obok tej kamery obojętnie.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *