Podsumowanie afery ze spowalnianiem iPhone’ów

CEO Apple powiedział w jednym z wywiadów, że najnowsza wersja systemy iOS będzie umożliwiała wyłączenie opcji spowalniania telefonu. To efekt afery jaka wyszła na jaw w ostatnim czasie. W dalszej części wpisu dowiesz się wszystkiego na temat tej afery.

Dla łatwiejszego czytania tego wpisu, wprowadziłem spis treści, by można było skoczyć do sekcji wpisu który będzie Ciebie najbardziej interesował.

O co chodzi w aferze ze spowalnianiem iPhone’ów?

W całej aferze chodzi o to, że Apple bez wiedzy użytkowników spowalniał starsze telefony. Głównym zadaniem tego spowolnienia urządzenia była gorsza (wolniejsza) praca iPhone’a na bardziej zużytej baterii. Wiadomym jest przecież, że baterie zasilające każde urządzenie elektroniczne prędzej czy później traci swoje początkowe właściwości przez co staje się mniej wydajne. Stąd ruch Apple by zoptymalizować iOS. Wielu użytkownikom takie podejście do sprawy się mocno nie spodobało i Apple teraz będzie broniło się w sądzie.

Warto dodać na marginesie, że cała ta afera wyszła całkiem przypadkowo. Ot kilku użytkowników iPhone’ów postanowiło sprawdzić wydajność swojego telefonu i okazało się, że wraz z bardziej rozładowaną baterią spadała wydajność urządzenia.

Oliwy do ogania jeszcze dolało samo Apple potwierdzając to wszystko ¯\_(ツ)_/¯.

Program pogwarancyjnej wymiany baterii w iPhone’ach

By wyjść na przeciw temu firma z Cupertino wprowadziła program wymiany baterii w starszych modelach telefonów. Każdy kto posiada iPhone’a 6 lub nowszego, a czas gwarancji już minął, będzie mógł wymienić baterię w niższej cenie.

Ceny wymiany baterii w iPhone’ach

W USA promocyjna cena wynosi $29 (wcześniej to było $79). W Polsce koszt wymiany baterii w programie pogwarancyjnym wynosi 129 zł (dotyczy to modeli iPhone 6/6s/7, iPhone 6/6s/7 Plus). Program działać będzie do końca 2018 roku.

Aktualizacja iOS – stan baterii i wyłączenie spowalniania

W niedawnym wywiadzie jaki udzielił Tim Cook stacji ABCNEWS wyszło na jak, że nowa wersja systemu iOS będzie umożliwiała sprawdzenie stanu baterii w iPhonie. Jeszcze ciekawsza informacja jest taka, że użytkownik będzie mógł wyłączyć to systemowe spowolnienie.

Moim zdaniem ten krok jest całkiem OK, ale zdecydowanie za późno. Jest to funkcjonalność jaką chcieli użytkownicy po ujawnieniu afery. Swojego iPhone’a 5S będę chciał oddać na wymianę baterii i zobaczymy co z tego wyjdzie. Ale przed oddaniem będę chciał poczekać na tą aktualizację iOS oraz zrobię testy wydajnościowe.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *