Tim Cook: chcesz iPhone’a X? Zacznij oszczędzać!

Nie gasną emocje po premierze iPhone’a X. Ognia do oliwy dolał szef Apple – Tim Cook. W niedawnym wywiadzie mocno bronił zaporowej ceny za swoje najnowsze urządzenie. Porównanie jakie użył, mogło niektórych lekko zdenerwować. Co zatem powiedział Tim Cook?

Na samym początku warto dodać, że cała rozmowa odnosiła się na rynek amerykański. Ceny „ajfona” X w Polsce są bardzo wysokie. Nie ma o tym co dyskutować. Jednak warto zwrócić uwagę na to w jaki sposób CEO Apple argumentował zakup telefonu.

W USA większość osób płaci za swój telefon co miesiąc (abonament). Jakby ktoś się postarał, to mógłby mieć iPhone X już za około $33. Tą kwotę porównał do codziennych wydatków na kawę. Taka kwota to kwestia zrezygnowania z kilku miesięcznie.

And so if you think about that, that’s a few coffees a week. It’s let’s say less than a coffee a day at one of these nice coffee places.

Czyli o co tak naprawdę chodzi? O oszczędzanie! Chcesz mieć fajny telefon? Zrezygnuj z innych przyjemności a będzie Cie stać.

W dalszej części wywiadu Cook broni wysokiej ceny telefonu. Powiedział, że tak wysoka cena, to nie jest ich kaprys. Chodzi tutaj o technologię jaka została użyta i która przeciera szlaki na rynku.

And iPhone X has a lot of great new technologies in there that are leading the industry, and it is a fabulous product and we can’t wait for people to start getting it in their hands.

Na koniec dodał, że niektórzy sprzedają swoje stare telefony by móc kupić te nowe.

Nie jest to nic odkrywczego. Problem pojawia się dopiero gdy słowa CEO Apple zaczniemy przekładać na nasz rynek. Rezygnacja z kilku kaw miesięcznie nie pozwoli nam spłacić jednej raty za telefon. Zrobiłem szybkie rozeznanie rynku i skorzystałem z jednego z kalkulatorów kredytu gotówkowego.

Aby kupić iPhone’a X w podstawowej wersji (64 GB) trzeba wydać 4979 zł. Jeżeli ktoś chciałby brać pożyczkę na telefon, to musiałby wydawać 253 zł miesięcznie. Założenia:

  • Kredyt gotówkowy w wysokości 5000 zł.
  • Ilość równych rat: 24 miesiące (na tyle są brane zazwyczaj abonamenty telefoniczne).

Jeżeli założymy, że średnia kawa z tych nice coffee places (sieciówkach) kosztuje około 15 zł, to trzeba by wypijać około 17 kaw miesięcznie. Czyli jest to około 1 kawa co dwa dni.

Źródło: CNBC


Opublikowano

w

przez

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *