Mój MacBook Pro ma problemy z grafiką, poważne. Nie uruchamia się ;/

Stało się. To co działo się z innymi mackami, a ja po cichu liczyłem, że mnie to ominie, w końcu dopadło mojego. Program z grafiką. I to dość poważny, bo teraz mój MacBook Pro się nie uruchamia. Wisi pasek postęp na 33% i do tego jest niewyraźny ekran.

Problem z grafiką w MacBooku to znany problem

Niestety, ale jest to znany problem. Wada fabryczna. Początkowo występowała w MacBookach Pro 15″ wyprodukowanych pomiędzy kwietniem 2010 a lutym 2011 roku. Następnie się okazało, że sprawa jest bardziej skomplikowana i dotyczy 15″ i 17″ MacBooków Pro z 2011 roku oraz MacBooków Pro z 15″ ekranem Retina z 2012 i początku 2013 roku. Układy GPU i CPU nie tylko przestają pracować na poziomie swoich możliwości, ale dodatkowo przegrzewają się, przekraczając wyraźnie ” bezpieczne temperatury”.

Mój jest MBP late 2011 i niestety właśnie go to dopadło.

Pech jest jeszcze większy, bo program naprawczy który ogłosiło Apple już mnie nie dotyczy…

Problem z grafiką w MacBook Pro 15 cali

Program naprawczy

Okazuje się bowiem, że do programu łapią się wszystkie MBP, które mają problemy z grafiką i nie są starsze niż 4 lata.  Każdy starszy komputer odpada z automatu. Taki los spotkał mojego MBP.

W takim przypadku jedyne co mi zostało to naprawa pogwarancyjna. Autoryzowane serwisy Apple nie podejmują się naprawy mojego komputera, bonie jest już wspierany (czyli jest za stary). Oznacza to, że w magazynach Apple nie ma już części potrzebnych do naprawy. A brak części Apple (na infolinii) argumentuje tym, że chodzi o środowisko.

Pogwarancyjna naprawa problemu z grafiką w MacBookach Pro

Naprawa problemu z grafiką jest na szczęście możliwa po za autoryzowanym serwisem Apple. Wszystko co trzeba zrobić to wymienić kartę graficzną, która jest zintegrowana z płytą główną. Koszt takiej naprawy waha się w granicach od 700 do 1200 PLN. Na dniach będę korzystał z takiej usługi więc za jakiś czas będę aktualizował ten wpis.

Oczywiście taka wymiana nie rozwiąże tego problemu raz na zawsze. Jest ryzyko, że problem pojawi się znowu za kilka lat.

20.10.2017 Mój mac został wyceniony. Z uwagi na nowszy układ graficzny, koszt naprawy to 980 zł. Do odbioru powinien być w najbliższy piątek.

27.10.2017 Mac jest już w moich rękach. Jak narazie wszystko działa poprawnie. Firma wymieniła mi układ graficzny na ten sam, komputer został wyczyszczony oraz została wymieniona taśmo termo. Mam 3 miesiące gwarancji rozruchowej. Mam nadzieję, że nie będę musiał z niej korzystać. Kolejna wymiana układu graficznego za około 2-5 lat. Obawiam się, że do tego czasu układy graficzne do mojego Maca nie będą już dostępne i trzeba będzie pomyśleć nad wymianą komputera.


Opublikowano

w

,

przez

Komentarze

5 odpowiedzi na „Mój MacBook Pro ma problemy z grafiką, poważne. Nie uruchamia się ;/”

 1. Awatar Renia
  Renia

  Ale pech, że nie udało Ci się załapać na program naprawczy. Miałam podobną sytuację ponad rok temu. Wszystko zostało ładnie wymienione. Mam nadzieję, że nie będzie tak jak piszesz – że problem powróci za kilka lat.

 2. Awatar Marek
  Marek

  Cześć! Jak objawiał Ci się ten problem? U mnie gaśnie ekran w trakcie pracy, czy podczasu uruchamiania i komputer sam się restartuje. Po starcie komputer wyrzuca raport o błędzie GPU Panic.

  Gdzie wymieniałeś? U mnie wymienili obydwa układy z MBP 15 Retina Early 2013 i7 2.4 i nadal mam ten problem ale rzadziej

 3. Awatar shpyo
  shpyo

  Wymieniałem w iDoctor (iphonewarszawa.pl), ale po półtora miesiąca mam podobne objawy co wcześniej – zawiechy GPU (np. kolorowe pasy poziome), reset kompa. Na szczęście mam jeszcze gwarancję i w styczniu oddaję na ponowną diagnostykę.

 4. Awatar nks
  nks

  I jak skończyła się historia Twojego MBP? Działa, czy układy zamienne padają szybciej niż montowane fabrycznie?

 5. Awatar shpyo
  shpyo

  Kupiłem nowego maka. 3 razy był wymieniany GPU i zawsze po mniej więcej 2 miesiącach problem powracał. W pewnym momencie wystarczyło tylko uruchomić przeglądarkę Chrome…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *