Jaki power bank dla iPhone?

Problem kolejnych, najnowszych modeli telefonów z nadgryzionym jabłkiem jest zawsze ten sam. Bateria. Nowy system operacyjny jest zasobożerny. Jeżeli chcemy korzystać z naszych ulubionych aplikacji czy gier, to energia z iPhone’a jest wysysana jeszcze szybciej. A jeśli dorzucimy do tego połączenia internetowe (WiFi, 3G, LTE) wraz z działającymi aplikacja w tle to bateria jak i sam telefon jest wystawiany na ciężką próbę.

I co ciekawe, powiększenie pojemności baterii nie wystarcza. Jak zatem zaradzić problemowi szybko wyczerpującej się baterii? Odpowiedź jest w miarę prosta. Z pomocą przychodzą power banki. Po polsku „banki energii”. Zatem jaki power bank wybrać?

Co to są power banki?

To nic innego jak urządzenia magazynujące energię, którą potem możemy naładować nasze urządzenie – iPhone, iPad, Apple Watch, itd. – gdy będzie blisko wyczerpania.

Power banki idealnie sprawdzają się w sytuacjach w których urządzenie jest bliskie wyczerpania i nie ma dostępu do prądu. Np. pociąg, samochód, autokar czy piesza wycieczka w góry. Wchodzisz na szczyt górski, widzisz zapierających dech w piersiach widok i nie możesz zrobić zdjęcia czy selfie bo bateria padła. W takich momentach power bank ratuje życie :).

Jaki power bank? Jak wybierać?

To nie jest takie trudne. Aby dokonać dobrego wyboru, przede wszystkim trzeba wiedzieć jaką pojemność mają urządzenia jakie chcemy ładować. Bateria iPhone ma około 1400 mAh. iPady mają znacznie więcej od 6600 do 11560 mAh. Poniżej tabelka z pojemnościami baterii iPhone:

Model Pojemność baterii (mAh)
iPhone 3G 1150
iPhone 3GS 1220
iPhone 4 1420
iPhone 4S 1430
iPhone 5 1440
iPhone 5S 1570
iPhone 5SE 1642
iPhone 6 1810
iPhone 6 Plus 2915
iPhone 6S 1715
iPhone 6S Plus 2750
iPhone 7 1960
iPhone 7 Plus 2900
iPhone 8 1,821
iPhone 8 Plus 2691
iPhone X 2716

A tutaj pojemność baterii iPada:

Model Pojemność baterii (mAh)
iPad 6613
iPad 2 6579
iPad 3 11487
iPad 4 11560
iPad mini 4440
iPad mini 2, 3 6471
iPad mini 4 5124
iPad Air 8827
iPad Air 2 7340
iPad Pro 11000

Pojemność baterii jest zatem punktem wyjścia do zakupu power banku, bo taki „bank mocy” również posiada swoją pojemność. A dzięki tej pojemności wiadomo będzie ile razy można naładować urządzenie bez ponownego ładowania banku. Dla przykładu posiadając iPhone 6S (1715 mAh) i power bank o pojemności 5200 mAh to będzie można naładować telefon 3 razy do pełna. Czyli całkiem nieźle.

Dwa porty USB?

Jest to bardzo dobra opcja. Niektóre powerbanki posiadają dwa wyjścia. Oznaczane są one często jako 1A i 2A. Ten drugi jest specjalnego przeznaczenia. Służy on do szybszego ładowania urządzenia. Parametry napięcia są bardzo podobnego do tego jakie mamy w normalnym gniazdku z prądem. Zawsze możesz skorzystać z jednego, prostego triku jak szybciej ładować baterię w telefonie :).

Ile kosztuje power bank?

Od 20 zł, za te najmniejsze, w górę. Od razu warto zaznaczyć, że te najtańsze wystarczą tylko jedno ładowanie telefonu. Dzieje się tak, bo zazwyczaj mają pojemność od 2000 mAh. Na pełne ładowanie iPada nie wystarczy. Cena rośnie w raz pojemnością power banku.

Jaki power bank ostatecznie wybrałem?

TP-LINK TL-PB10400 i iPhone 5S

Jaki power bank do mojego iPhone’a wybrałem? Ostatecznie wybór padł na TP-LINK TL-PB10400, który kosztował 99 zł. Jak wskazuje nazwa power banku, jego pojemność to 10400 mAh. Bardzo dużo. Swojego iPhone’a 5S będę mógł naładować 6 razy zaś iPada 2 półtora raza. W tym samym czasie naładuję oba i jeszcze zostanie energii na później.

Jeśli chodzi o samo urządzenie to jest ono dosyć małe (88.8×44.3×44.3 mm), waży zaledwie 241 gram. Ma dwa wejścia USB, dzięki którym można podpiąć dwa urządzenia i jedno micro USB.

W zestawie jest gustowny woreczek na power bank i kabelek z USB na micro USB, który służy do ładowania. Jednym, małym rozczarowaniem jest brak przejściówki do samego ładowania power banku (by podłączyć do gniazdka). W przypadku posiadacza iPhone’a czy iPada ten problem się rozwiązuje bo ta przejściówka jest w zestawie.

Zastanawia mnie po co w tym TP-LINKu jest latarka :). Wg mnie zbędny gadżet. Nie wiem czy będę z tego korzystał.

Pełne ładowanie power banku trwa około 6 godzin.

Już wiesz jaki power bank wybierzesz? Jeżeli artykuł na ten temat był pomocny, to w komentarzach napisz co wybrałeś. Jeżeli dalej masz jakieś wątpliwości, to też pisz komentarz. Będę staram się odpowiadać na każde pytanie.

Jeżeli potrzebujesz informacji bardziej szczegółowych o power bankach, to zapraszam na specjalny wpis o tym jaki power bank wybrać i kupić na highlab.pl.

Aktualizacja 20.09.2017 Dodałem pojemności baterii dla iPhone 8 i iPhone 8 Plus. Zastanawiające jest to, że te modele mają mniejszą pojemność baterii niż modele iPhone 7. Dobra wiadomość jest taka, że będzie można więcej podładować swój telefon przez power bank.

Aktualizacja 30.11.2017 Na liście telefonów pojawił iPhone X wraz z jego pojemnością baterii!

Komentarze

6 odpowiedzi na „Jaki power bank dla iPhone?”

  1. Awatar marsjaninzmarsa

    Tylko Ankery – ok, cenowo może nie są najlepsi, ale warto – niezawodność (również w polskich, zimowych warunkach), wyjście 2 A na każdy port w wyższych modelach, niesamowita solidność, warunki gwarancyjne jak na Kindla (nie muszę mówić, co to oznacza) – ja mam 25,6 Ah i chyba nabędę jeszcze dodatkowo kolejny, mniejszy, żeby mieć co używać kiedy ten duży się ładuje. ;)

    PS: Tak, gram w Ingress.

  2. Awatar Piotrek
    Piotrek

    Tak, power banki zmieniają trochę podejście do używania iphone. Z nim można więcej.
    Dla babeczek też fajny fajny bajer – nowa rzecz do torebki ;)
    @MARSJANINZMARSA – jak grasz w Ingress, to nie dziwię się. 3G/LTE, lokalizacja itp – nieźle musi wysysać energię.

  3. Awatar powerbank
    powerbank

    ciekawy jestem jak dalej się sprawuje TP-LINK. Szczerze mówiąc nie miałem do czynienia z power bankami tej firmy, ale z innymi sprzętami tak (przykładowo router) i szczerze mówiąc to dostawałem szału :) Ciekawi mnie jak się sprawdza po tym czasie. Właśnie się rozglądam za power bankiem do mojego iphona 4s :)

  4. Awatar Darek
    Darek

    Ładowarka np do iPhone 5 ma 2.1A na wyjściu. Jakie to ma znaczenie w przypadku PowerBanka. Czy każdy będzie ładował telefon?

  5. Awatar Marecki
    Marecki

    Ja znalazłem taki Yoobao, posiada złącze lightning i 4 zwykłe porty usb :)

  6. Awatar Renia
    Renia

    Dzięki za informację! Własnie kupiłam sobie taki sam power bank jaki Ty masz!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *