MacBook PRO 2011 – rozszerzenie RAMu do 16GB

W oficjalnej dokumentacji MBP Apple podaje informację, że maksymalna ilość RAM jaką może pomieścić MBP, to dwie kości po 4GB. Czyli w sumie 8GB. Pozazdrościłem koledze z MBP gdzie miał 16GB w maku z 2012 roku. Szybki rozeznanie tematu i okazuje się, że jest możliwość rozszerzenia RAM do 16GB.

„Jest ryzyko, jest zabawa”

W większości przypadków znalazłem informację, że bez problemu można wsadzić 2 kości RAM po 8GB. Bardzo mnie to ucieszyło, bo jako frontend dev fabryczne 4GB to śmiech na sali gdy w tym samym czasie musi działać Terminal, Photoshop, Sublime, Google Chrome i FireFox ;). Komputer wtedy nie wyrabia.

Znalazłem też informacje mniej optymistyczne, że wrzucenie takiej ilości RAMu może powodować problemy. Głównie wydajnościowe. Jak się potem okazało, takie przypadki były pojedyncze i postanowiłem rozszerzyć RAM do 16GB.

Corsair SO-DIMM 2x 8GB

Corsair SO-DIMM 2x 8GB DDR3 1333 MHz CL9 Apple Qualified

Wybór padł na Corsair SO-DIMM 2x 8GB DDR3 1333 MHz CL9 Apple Qualified – koszt niecałe 500zł. Wcześniej były dwie kości Samsunga 2x2GB. Dlaczego Corsair? Zdałem się na opinie osób, które wymieniały i chwaliły sobie. No i… „niby” zaprojektowane specjalnie pod macbooki. Kupiłem, wymieniłem i teraz moja makówka śmiga :).

Wymiana była banalnie prosta. Jak na poniższym filmiku.


Opublikowano

w

,

przez

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *