Tak się składa, że wczoraj kupiłem używanego, białego macbooka. Pech chciał, że w chwili sprzedawania, sprzedający nie znał hasła do konta admina. Bez tego raczej nic nie zrobi się w systemie. Hasło miałem dostać za jakiś czas. Dostałem. Ale byłem trochę niecierpliwy i zmieniłem je sam. Tutaj lepszym nazwaniem byłoby „stworzyłem” nowego administratora komputera.

Metod jest kilka. Pierwszą jest reset hasła poprzez płytkę z systemem operacyjnym Mac OS. Po włączeniu komputera, trzeba przytrzymać klawisz „C” by boot’ować z płyty. Gdy wszystko się uruchomi wystarczy wybrać „Utilities > Reset Password” i gotowe. U mnie ta metoda nie zadziałała.

Drugą metodą, która zadziała, było uruchomienie Macbooka w trybie „single user mode„, gdzie zaraz po uruchomieniu mam dostęp do konsoli. Aby wejść w ten tryb wystarczy, że po uruchomieniu komputera wciśniemy kombinację klawiszy „Command + S„. Następnie trzeba wpisać takie polecenia:

mount -uw /
rm /var/db/.AppleSetupDone
reboot

Dzięki tym poleceniom usuwamy początkowe ustawiania o użytkowniku i po resecie pojawia się ekran powitalny – taki sam jak podczas pierwszego uruchomienia systemu. Tak jesteśmy prowadzeni za „rączkę” podczas tworzenia nowego użytkownika.