Mac OS i PHP a Doctrine i Symfony

Od dłuższego czasu bawię się frameworkiem Symfony i ORM Doctrine na Macu, a nie jak to było do wczoraj (dzięki Paweł!) – walczyłem. Poszło o to, że w przypadku Symfony i Doctrine, nie można było wykonywać kluczowych komend z poziomu konsoli, które odpowiedzialne były za budowanie modeli, zapytań SQL i tworzenia baz danych z tabelami. Można było robić to ręcznie – w przypadku Symfony, ale nie o to przecież chodzi.

Przyczyną tego wszystkiego było brak PDO (które odpowiada za komunikację z bazami danych). Gdy w terminalu wpisywało się komendę: php symfony propel:build-all, to pojawiał się komunikat „driver not found„.

Gdy używany komendy php, to jest ona ładowana z domyślnego PHP, które jest w MAC OS po instalacji systemu. Jest to wersja czwarta (PHP 4.2.6), która PDO nie obsługuje.

Teraz trzeba zrobić jedną sztuczkę – stworzyć nowy alias do komendy php lub uaktualnić Macowe PHP to wersji 5. W przypadku aliasu, sytuacja jest prostsza, bo trzeba podać ścieżkę do nowego PHP. Jeżeli korzystamy z XAMPP’a, jako środowiska do kodowania w PHP, to komenda powinna wyglądać tak (jeżeli miejsce instalacji zostało ustawione na domyśle):

alias php='/Applications/xampp/xamppfiles/bin/php-5.2.6'

Od tej pory, wszystko powinno działać tak jak trzeba ;)


Opublikowano

w

, ,

przez

Komentarze

Jedna odpowiedź do „Mac OS i PHP a Doctrine i Symfony”

  1. Awatar Ender

    Ten problem dotyczy samego Doctrine’a pod Maca a nie połączenia z konkretnym frameworkiem – ja miałem ten sam problem w zestawieniu Agavi + Doctrine i ta sama osoba pomogła mi go rozwiązać ;]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *