iLans.pl – blog o Apple

O produktach Apple, porady, ciekawostki, darmowe gry – recenzje

Mac OS i PHP a Doctrine i Symfony

Od dłuższego czasu bawię się frameworkiem Symfony i ORM Doctrine na Macu, a nie jak to było do wczoraj (dzięki Paweł!) – walczyłem. Poszło o to, że w przypadku Symfony i Doctrine, nie można było wykonywać kluczowych komend z poziomu konsoli, które odpowiedzialne były za budowanie modeli, zapytań SQL i tworzenia baz danych z tabelami. Można było robić to ręcznie – w przypadku Symfony, ale nie o to przecież chodzi.


Przyczyną tego wszystkiego było brak PDO (które odpowiada za komunikację z bazami danych). Gdy w terminalu wpisywało się komendę: php symfony propel:build-all, to pojawiał się komunikat „driver not found„.

Gdy używany komendy php, to jest ona ładowana z domyślnego PHP, które jest w MAC OS po instalacji systemu. Jest to wersja czwarta (PHP 4.2.6), która PDO nie obsługuje.

Teraz trzeba zrobić jedną sztuczkę – stworzyć nowy alias do komendy php lub uaktualnić Macowe PHP to wersji 5. W przypadku aliasu, sytuacja jest prostsza, bo trzeba podać ścieżkę do nowego PHP. Jeżeli korzystamy z XAMPP’a, jako środowiska do kodowania w PHP, to komenda powinna wyglądać tak (jeżeli miejsce instalacji zostało ustawione na domyśle):

alias php='/Applications/xampp/xamppfiles/bin/php-5.2.6'

Od tej pory, wszystko powinno działać tak jak trzeba ;)

Jeden komentarz, Skomentuj lub Pinguj

  1. Ten problem dotyczy samego Doctrine’a pod Maca a nie połączenia z konkretnym frameworkiem – ja miałem ten sam problem w zestawieniu Agavi + Doctrine i ta sama osoba pomogła mi go rozwiązać ;]

Komentujesz wpis “Mac OS i PHP a Doctrine i Symfony”

Chcesz być na bierząco? Śledź iLans.pl na Facebooku!

Witaj na blogu o Apple!

W tym miejscu znajdziesz informacje o najnowszych produktach Apple, porady oraz recenzje sprzętu. Nie zabraknie też informacji o ciekawych grach na iPhone'a czy iPada.