Przesiadka na Maca?

Ten wpis kieruję do osób, które wahają się z przejściem totalnym na Mac OS, gdyż ostatnio spotykam się z opiniami, że osoby te chętnie by przeszły na „Jabłko”, ale są tak mocno przyzwyczajone do Windowsowych aplikacji, że ciężko będzie się im odzwyczaić – to raz. Dwa, że nie znajdą odpowiedników na Mac OS.

Jako, że zawodowo zajmuje się tematyką webmasterką (programowanie, optymalizacja i SEO), to postaram się przedstawić alternatywy dla osoby która koduje HTML, CSS, PHP czy inne rzeczy związane z WWW.

Nie będę tutaj zachwalał zalet wszystkich laptopów firmy Apple – nie oto chodzi. Chcę pokazać, że nie ma się czego obawiać, że zabraknie jakiegoś programu do którego przyzwyczaiłeś się na Windowsie.

Przedstawię oczywiście darmowe programy:

  • klient FTP: pod Windowsem jest w większości przypadków Total Commander. Na Maca jest bezpośredni odpowiednik tego – muCommander. Jeżeli zależy Ci tylko na wgrywaniu i kopiowaniu plików z FTP to w zupełności wystarczy do tego CyberDuck.
  • kodowanie, konwersja znaków. Pod Windowsem sporo tego jest. Sam korzystałem z Notepada2.0. Na Maca są dwa dobrego programy do kodowania PHP, Pythona, HTML, CSS, JavaScriptu i innych webowych aplikacji. Są to Smultron i Eclipse. Dzięki tym programom znika problem z kodowaniem czy też konwersji.
  • Serwer do testowania aplikacji w lokalnym środowisku? Xampp.
  • Programy do obróbki grafiki? Nie znalazłem nic lepszego od Photoshopa. Można bawić się GIMPem, ale nie wiem czy to dobry pomysł.

Tyle programów powinno w zupełności wystarczyć do stworzenia swojego środowiska pracy. Jeżeli nie chcesz korzystać z iTunes jako aplikacji do odtwarzania mp3, to mogę jeszcze polecić Coga, który dobrze sobie radzi.

No i już niedługo będzie program do faktur na Maca ;).

Powyższe programy, które wylistowałem w zupełności wystarczają mi do pracy jako webdeveloper/programista aplikacji webowych. Ponadto Google, udostępnia aplikację do tworzenia aplikacja w Pythonie – Google App Engine, gdzie wystarczy rozpakować paczkę – i już działa, a na Windowsie trzeba się trochę namęczyć.

Jeżeli znasz jakieś inne, warte uwagi programy to dopisz je w komentarzach. Będę wdzięczny za nowe rozwiązania.


Opublikowano

w

, ,

przez

Komentarze

Jedna odpowiedź do „Przesiadka na Maca?”

  1. Awatar adam187
    adam187

    Jeżeli chodzi o webdeveloping to Ja jeszcze polecamy coda od Panic`a ( http://www.panic.com/coda/ ) co prawda kosztuje 99$ ale ma w sobie wbudowanego klienta ftp i sftp dzięki czemu można działać bezpośrednio na serwrze co znacznie ułatwia i przyśpiesza pracę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *